Strona główna » PRUDNIK » Inauguracja Mszy Trydenckiej w Prudniku już 15.10.2017 r.

Inauguracja Mszy Trydenckiej w Prudniku już 15.10.2017 r.

Inicjatywa powrotu do odprawiania Mszy Świętej w Rycie Trydenckim w Prudniku zaowocowała wyrażeniem zgody ordynariusza Diecezji Opolskiej ks. biskupa Andrzeja Czai, który wyznaczył do odprawiania wspomnianej Mszy Świętej ks. Sebastiana Krzyżanowskiego. Inauguracyjna Msza Święta w Rycie Trydenckim odbędzie się w niedzielę 15 października 2017 roku o godz. 17.00 w Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu, które wkomponowuje się w obraz odradzającej się tradycji Kościoła Katolickiego na ziemi prudnickiej. Dla wiernych biorących udział w inauguracyjnej Mszy Świętej zostaną przygotowane specjalne przewodniki ułatwiające żywe zaangażowanie w liturgię.

Zachęcamy do pobrania i wydrukowania już dziś własnego mszalika:

ORDO MISSAE OBRZĘDY MSZY ŚWIĘTEJ według rytu rzymskiego

Jak do tej pory wierni z Prudnika i okolic aby uczestniczyć we Mszy Świętej w Rycie Trydenckim musieli dojeżdżać do Opola, Raciborza czy do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Cvilinie w czeskim Krnovie. Od października bieżącego roku raz w miesiącu będziemy mogli brać udział w tradycyjnej liturgii w pięknym Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie. Poniżej zdjęcia z Krnova.

Co to jest Msza Trydencka?
„Msza trydencka” jest to Msza Święta w tradycyjnym (klasycznym) rycie rzymskim. Tradycyjny ryt (obrządek) rzymski powstał na drodze organicznego rozwoju od czasów apostolskich. Serce Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim, które otacza Konsekrację – Kanon Rzymski – istniał już w postaci zbliżonej do obecnej w IV w., a nie podlegał właściwie żadnym zmianom od czasów Św. Grzegorza Wielkiego (VI w.).

Zgodnie z niezmiennym nauczaniem Kościoła, Msza święta jest tą samą Najświętszą Ofiarą, którą złożył Chrystus na Kalwarii. Jedyna różnica leży w tym, że Ofiara na Kalwarii była Ofiarą krwawą, a Ofiara Mszy jest Ofiarą bezkrwawą. Jeśli więc uczestniczymy w Najświętszej Ofierze Mszy, możemy dostąpić takich samych łask, jak byśmy znajdowali się u stóp Krzyża podczas Męki Pańskiej.

Rzymski Ryt Najświętszej Ofiary Mszy – owoc wielowiekowego rozwoju – został zatwierdzony jako obowiązujący na zawsze przez Papieża św. Piusa V bullą „Quo Primum” w 1570 r. Bulla ta, która obowiązuje na zawsze i nigdy nie może być zniesiona, zezwala po wsze czasy każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne.

Wydając dokument Święty Pius V nie opracował nowego obrządku Mszy, a jedynie skodyfikował i ujednolicił obrządek istniejący od wieków.

Bogatym źródłem informacji o Mszy Świętej w rycie trydenckim (nadzwyczajna forma rytu rzymskiego) jest strona internetowa sanctus.pl do której odsyłamy, by zapoznać się z tą bogatą tradycją Kościoła Katolickiego.

Czy Msza Święta w rycie trydenckim została zakazana?

Po reformach wprowadzonych przez Sobór Watykański II Msza Święta w Rycie Trydenckim została zastąpiona przez przygotowaną z wykorzystaniem ekspertów Komisji ds. Wcielenia Konstytucji o Liturgii dobrze znaną wszystkim Novus Ordo Missae, jednak nie znaczy to, że została zakazana. W tym miejscu wypada postawić pytanie, dlaczego jeżeli nie jest zakazana to nie jest odprawiana i jakie skutki przyniosła zmiana? Okazuje się, że starożytna zasada Lex orandi — Lex credendi (łac. norma modlitwy, normą wiary), mówiąc inaczej jak się modlisz tak wierzysz, jest słuszna. Zmiana sposobu modlenia odwróciła ludzi od Boga. Dla zrozumienia problemów, z którymi boryka się obecnie Kościół  zachęcam do odsłuchania, bardzo krótkiego filmiku, w którym poruszany jest temat Kościoła przedsoborowego (lata 50. XX wieku) i współczesnego Kościoła posoborowego.

 

 

2 komentarze

  1. Okazuje się, że coraz więcej ludzi, szczególnie młodych ludzi, jest zainteresowanych tradycją katolicką co wzbudza zdziwienie w kręgach hierarchii kościelnej. Jako komentarz w tej sprawie warto przeczytać poniższy artykuł:
    https://franciszekfalszywyprorok.wordpress.com/2016/11/12/franciszek-o-mlodych-sympatykach-mszy-lacinskiej-skad-tyle-rygoryzmu/#more-5575

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!