Strona główna » Zarchiwizowane » Już 18 stycznia w Kinie Diana w Prudniku najnowszy film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka” oraz spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Guzem!

Już 18 stycznia w Kinie Diana w Prudniku najnowszy film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka” oraz spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Guzem!

Rok 2018 rozpoczniemy w Prudniku niezwykłym podwójnym wydarzeniem. W czwartkowy wieczór 18 stycznia o godzinie 16:30 w kinie Diana zostanie wyświetlony najnowszy film w reżyserii Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka” (wejściówki bezpłatne). Po filmie (około godziny 18:00) zapraszamy do kinowej kawiarenki, gdzie będzie miała miejsce prelekcja ks. profesorem Tadeuszem Guzem pod tytułem „Co w sensie chrześcijańskim oznacza rozdział władzy świeckiej od kościelnej”. Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy.

Nowy film Grzegorza Brauna pokazuje prawdziwe oblicze reformacji, historie, która po dziś dzień jest niezrozumiała i często przekłamana.  Dzieło w  100% niezależne, powstałe tylko dzięki wsparciu przyjaciół i darczyńców. Jest to pierwszy film dokumentalny o reformacji, który w całościowy sposób nakreśla tło i kontekst wydarzeń z XVI w.  

Darmowe wejściówki na film i spotkanie można zamówić wypełniając formularz
lub osobiście od początku stycznia w kasie biletowej Kina Diana w Prudniku
(ilość ograniczona – tylko 207 miejsc!)

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zapisy internetowe na braunmovies.com oraz tu na eprudnik.pl.

Zapisało się już: 207 os! Mamy komplet! Kolejne zgłoszenia będą traktowane jako lista rezerwowa!

Recenzja filmu Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”

Jeszcze jeden, znakomity dokument w reżyserii Grzegorza Brauna. Tym razem opowiada o Marcinie Lutrze i jego protestanckiej rewolcie.
Film nosi podtytuł: „100 minut prawdy na 500 lecie zakłamania” i ukazuje się w 500-lecie rewolucji protestanckiej, tak obecnie czczonej przez wyznawców Lutra, ale również, o zgrozo, przez część hierarchii katolickiej.
Na ekranie występuje kilkunastu znakomitych uczonych z kilku krajów: teologów, historyków i filozofów, opowiadających o buntowniku jego własnymi słowami, jako że wiele wykładów i opowieści zostało zanotowanych przez jego zwolenników. Jest to więc, jak mówi reżyser, autoprezentacja samego M. Lutra.
W filmie pojawiają się zdjęcia z miejsc życia i działalności bohatera narracji, średniowieczne grafiki i znakomite, częstokroć zabawne animacje stylizowane na ówczesne ryciny. Całości towarzyszy oryginalna, autorska muzyka nagrana przez orkiestrę. Film trwa tyle, ile przeciętny obraz fabularny, czyli godzinę i czterdzieści minut, a mimo to ani przez chwilę nie nudzi.Mamy okazję zobaczyć prawdziwą postać Lutra, człowieka gwałtownego, który po zabójstwie przeciwnika w pojedynku chroni się w klasztorze, by uciec przed wyrokiem śmierci. Jest pijakiem, obżartuchem i rozpustnikiem, który w obawie przed potępieniem wiecznym, szuka w Biblii słów, dających mu nadzieję na zbawienie i znajduje takie stwierdzenie w liście św. Pawła do Rzymian, że zbawienie można otrzymać przez wiarę. Historycy twierdzą, że w tym momencie przeżył objawienie, gdy bowiem nie ma się siły do walki z własnymi grzechami i nie zamierza rezygnować z występnego życia, bo jego poglądy, jak twierdzi, są dane mu przez samego Boga, a to wystarczy, że będzie głęboko wierzył, a zostanie zbawiony. I tak zaczyna się jego walka z Kościołem katolickim i jego teologią.
Początkowo protestuje przeciwko kupczeniu odpustami i ma tu niewątpliwą rację, ale na tym nie poprzestaje. Twierdzi że zbawienie otrzymuje się jedynie poprzez łaskę wiary, ale nie poprzez uczynki, co prowadzi, jak można łatwo się domyśleć, do katastrofalnych skutków. Nie potrzebna staje się msza św., sakramenty, odpuszczenie grzechów. W tej sytuacji zbędni są też kapłani. Luter wie, że sam tej wojny nie wygra, zwraca się więc ze swoją nauką do książąt Rzeszy Niemieckiej, którzy chętnie korzystają z możliwości przejęcia na siebie roli biskupów nowego obrządku i rozpoczynają grabienie bogatych klasztorów i opactw oraz dają przykład polowania na księży, pojmowanych i mordowanych bez litości. W ten sposób zaprzepaszczona zostaje doktryna rozdziału władzy religijnej i świeckiej.
W 1521 roku papież Leon X nakłada na Lutra wieczną ekskomunikę. Nie powstrzymuje to jego zaciętości i nienawiści do Kościoła. Gdy w 1525 roku wybucha wojna chłopska, w której książęta mordują ok. 150 tys. chłopów, Luter staje po stronie książąt i wykrzykuje, że należy walczyć dotąd, dopóki nie spadnie ostatni, chłopski łeb.
Za wielką zasługę Lutra uznaje się przetłumaczenie Biblii na język niemiecki, zapomina się przy tym, że po pierwsze były już wcześniejsze tłumaczenia, i o tym, że usunął on ze swego przekładu 6 ksiąg biblijnych, które kolidowały z jego przekonaniami. Nie chce się też pamiętać o jego nienawiści do Żydów, do Serbołużyczan, których w „Rozmowach przy stole” nazwał najgorszym ze wszystkich narodów, oraz zgody na palenie na stosie heretyków i czarownic. Te jego poglądy były przyczyną strasznej śmierci tysięcy niewinnych ludzi.
Luter umiera w 1546 roku ,w wieku 63 lat, po całonocnym pijaństwie, ale idee przez niego stworzone nie umierają, trwają do naszych czasów. Jego pisma wykorzystywał np. Adolf Hitler, a dzisiejsze pomysły genderystów, aborcjonistów, zwolenników eugeniki są dalekim odbiciem myśli wichrzyciela i buntownika z pierwszej połowy XVI wieku.
Choćby z tego powodu warto jest kupić (> link) płytę DVD z filmem Grzegorza Brauna, żeby zrozumieć, skąd biorą się niektóre z karykaturalnych pomysłów dzisiejszych piewców postępu i w jakim właściwie świecie żyjemy. Nie obronimy naszej tradycji i naszej cywilizacji, jeśli nie będziemy wiedzieć, jakie są zagrożenia i jak się przed nimi uchronić.
„Luter i rewolucja protestancka”, to bardzo pouczająca i wartościowa produkcja, która winna być szeroko dystrybuowana, gdyż jej nadrzędnym celem jest obrona Kościoła katolickiego – opoki, na której zbudowane jest państwo polskie. Czy tak się stanie? Grzegorz Braun nie jest ulubieńcem publicznych mediów, dla obecnej władzy jego bezkompromisowość i stanowczość w nazywaniu zjawisk i rzeczy wydaje się być kłopotliwa, a to, jak można przypuszczać, jest dla decydentów istotniejsze niż przekaz tego wyjątkowego i bardzo ważnego filmu. [1]

 

Prelekcja ks. prof. Tadeusza Guza – godz. 18.00

Po filmie (około godziny 18:00) zapraszamy do kinowej kawiarenki, gdzie będzie miał miejsce wykład ks. prof. Tadeusza Guza pod tytułem „Co w sensie chrześcijańskim oznacza rozdział władzy świeckiej od kościelnej”.

Zaproszenie do Prudnika z wielką radością przyjął ksiądz profesor Tadeusz Guz – polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych oraz nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Warto wspomnieć, że ksiądz profesor występuje w filmie Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka” jako jeden z 19 wybitnych międzynarodowych ekspertów. Ksiądz profesor swoje wykłady, w których omawia wiele zagadnień filozoficzno-historycznych, prowadzi w sposób niezwykle przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Dlatego zapraszamy na prelekcję w czasie, której można być pewnym, że usłyszymy o sprawach ciekawych i ważnych pozwalających lepiej zrozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim gwałtowne przemiany.

Na spotkaniu dla gości zapewniona będzie kawa oraz drobny poczęstunek.

Poniżej jeden z pasjonujący wykładów księdza profesora Tadeusza Guza będący próbką możliwości naszego prelegenta.

Prosimy przyjąć ze zrozumieniem informację, że ks. prof. Tadeusz Guz, chociaż jest wybitnym znawcą protestantyzmu i nauki Marcina Lutra, to jednak w Prudniku na wykładzie nie będzie poruszał tematu protestantyzmu, a jedynie wygłosi zaplanowany wykład.

Podziękowania

Już dziś dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do zorganizowania tego wydarzenia. Dziękujemy Fundacji Osuchowa, Grzegorzowi Braunowi i jego organizacji Pobudka za udostępnienie oraz sfinansowanie kosztów pokazu filmu. Dziękujemy dyrekcji kina Diana w Prudniku Panu Jarosławowi Pytlowi za zgodę na projekcję filmu i wynajęcie sali na spotkanie z ks. prof. T. Guzem.
Dziękujemy wszystkim, którzy wyrazili chęć zaangażowania się w rozprowadzaniu darmowych wejściówek oraz informacji o tym wydarzeniu; a przede wszystkim:

Kontakt

W sprawach organizacyjnych można się kontaktować również telefonicznie na nr tel. +48 662 274 552

 

Zakupy

Po filmie będzie możliwość zakupu filmu „Luter i rewolucja protestancka” (koszt to ok 30 zł) oraz książek Grzegorza Brauna i ks. prof. Tadeusza Guza

 

Źródła informacji:

  • [1] Recenzja, Zbigniew Rutkowski | http://gazetatrybunalska.pl/2017/12/recenzja-filmu-grzegorza-brauna-luter-i-rewolucja-protestancka/
  • Film „Luter i rewolucja protestancka” | https://braunmovies.com/
  • ks. prof. Tadeusz Guz | http://www.tadeuszguz.pl/curriculum-vitae.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!