Strona główna » piens.pl - Polska i Wiara ma sens » Ważne książki – „W cieniu Krzyża” oraz „Spisek przeciwko Kościołowi”

Ważne książki – „W cieniu Krzyża” oraz „Spisek przeciwko Kościołowi”

Zachęcam do lektury jednej z najważniejszych książek jakie przeczytałem. Książka nosi tytuł „W cieniu Krzyża”, autorem jest Józef Mackiewicz.
Muszę przyznać, że pozycję czyta się z zapartym tchem. Książka ta to analiza polityki Watykanu za czasów pontyfikatu papieża Jana XXIII. Opowiada o destrukcyjnym zbliżeniu między Kościołem Katolickim, a bezbożnym komunizmem, którego skutki odczuwamy we współczesnym Kościele do dziś. Autor będąc zagorzałym tradycjonalistą musiał w niej krytykować ostoję tradycjonalizmu jaką zawsze był Kościół Katolicki. Ogromną trudność sprawiało Józefowi Mackiewiczowi pisać o bolesnych czynach ojców Kościoła. Atak na instytucję, która była opoką dla ludzi w walce z komunizmem, a jednocześnie komunizmowi ulegała, musiał wiele Mackiewicza kosztować. Książka w imię bolesnej prawdy została napisana. Mackiewicz ciągle nie może zrozumieć defensywnej postawy Kościoła, ciągłego oddawania pola swoim wrogom, nadstawiania policzka po kolejnym ataku. Pytania o strategię Kościoła wobec komunizmu (np Chiny), wojującego islamu (Sudan, Indonezja, Timor, Nigeria), teologii wyzwolenia, sytuacji w Afryce postkolonialnej, nihilizmu, skrajnego liberalizmu (nie chodzi o liberalizm gospodarczy) itp. niestety nadal pozostają nierozstrzygnięte. Jest to ciekawa książka o granicach moralności, wolności, politycznej poprawności, jakże dziś aktualna.

Współcześnie mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ale totalna zmiana polityki Watykanu nastąpiła bardzo gwałtownie. Papież Pius XII był nieprzejednanym wrogiem komunizmu, a już jego bezpośredni następca Jan XXIII całkowicie zmienił kierunek watykańskiej polityki obierając kurs na zbliżenie z komunistami. Zbliżenie to nabierało czasem absurdalnych form. Oto przykład – w dzień 80. urodzin papieża sekretarz stanu kard. Cicognani dostarczył telegram od sowieckiego ambasadora z życzeniami od Nikity Chruszczowa dziękującemu za „dążenia do […] przyczyniania się do wzmacniania […] pokoju na świecie, jak również do rozwiązywania międzynarodowych problemów poprzez szczere negocjacje”. Po przeczytaniu telegramu papież od razu stwierdził wzruszony, że „Jest to dobra wiadomość”, a wieczorem wyznał swemu sekretarzowi, że „Coś w świecie ruszyło się. Bóg używa pokornego instrumentu mojej osoby, którym porusza historię. Dzisiaj otrzymaliśmy znak Opatrzności Bożej”.

Zadbano oczywiście o publikację życzeń w L’Osservatore Romano, by pokazać „dobrą wolę dialogu” komunistycznych władców. Jednak ta „dobra wola” i działanie „Opatrzności Bożej” nie były takie szczere. Okazało się bowiem, że to Jan XXIII poprosił Chruszczowa, poprzez sekretarza Komunistycznej Partii Włoch Palmiro Togliatti, o wysłanie życzeń urodzinowych. Papieżowi chodziło o udowodnienie i pokazanie światu, że „dobra wola” drugiej strony rzeczywiście istnieje i że można rozpocząć dialog.

W jednym z ostatnich rozdziałów wspomina Mackiewicz o innej książce, która była donośnym głosem w obronie tradycyjnych wartości w czasie całego Soboru Watykańskiego II, a mianowicie o dziele pod tytułem „Spisek przeciwko Kościołowi”. Najlepiej przesłanie tej publikacji opisują słowa papieża Piusa X.

„W naszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, główna siła złego tkwi w tchórzostwie i słabości dobrych ludzi … Cała siła panowania szatana działa z powodu niefrasobliwej słabości katolików. Oh! gdybym mógł zapytać Boskiego Zbawiciela, jak zrobił to duchowo prorok Zachariasz: Co to za rany pośrodku Twoich dłoni? Odpowiedź nie dawałaby wątpliwości: Tak mnie zraniono w domu tych, którzy Mnie kochali. Zranili Mnie Moi przyjaciele, którzy nie zrobili nic, by mnie obronić, i którzy, przy każdej okazji, stawali się wspólnikami Moich przeciwników. I ten zarzut można postawić słabym i nieśmiałym katolikom wszystkich krajów”.
Papież Pius X, homilia wygłoszona 13 grudnia 1908 roku podczas beatyfikacji Joanny d’Arc.

Poprawność polityczna i obawy zamykają aktualnie wielu osobom usta. Na szczęście są jednak książki, które warto czytać aby zrozumieć obraz tego świata. Jak mawia Leszek Żebrowski „Umarli trzymają żywych za nogi”, czyli współczesność ma swoje korzenie w przeszłości. Dlatego warto zapoznać się z tymi dwiema pozycjami, aby zrozumieć w jakim Matrixie żyjemy od kilkudziesięciu lat.

Tu link do księgarni gdzie można zakupić książkę „W cieniu Krzyża” Józefa Mackiewicza:
http://multibook.pl/pl/p/Jozef-Mackiewicz-W-cieniu-krzyza-/579

Tu link do strony, skąd można ściągnąć lub odsłuchać wersję audio:
http://www.4shared.com/dir/FpM7CZo2/W_cieniu_krzyza-_Jozef_Mackiew.html#dir=FpM7CZo2

Tu link do strony skąd można ściągnąć lub przeczytać „Spisek przeciwko Kościołowi”:
http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2014/02/Spisek-przeciwko-Kosciolowi.pdf

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Poczet_papie%C5%BCy#XX_wiek
http://www.bibula.com/docs/fatima.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!