czwartek, 28 marca, 2024

Ukraina wyciąga rękę po pieniądze z MFW

Share

Sytuacja ekonomiczna Ukrainy jest dramatyczna. Kraj potrzebuje na najbliższe dwa lata 35 mld dolarów (USD) aby uniknąć niewypłacalności. Mając nóż na gardle Rada Najwyższa ratyfikowała memorandum 
o przyjęciu pomocy UE.  Kijów potrzebuje od Unii Europejskiej 610 mln euro, aby spełnić warunki konieczne do uzyskania 15 mld zł z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Warto zauważyć, że Ukraina musi się zadłużyć w UE celem spełnienia warunków MFW, aby … jeszcze bardziej się zadłużyć właśnie w MFW. Cudowne, smycz kredytu robi się coraz krótsza.

Czym jest MFW?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami Międzynarodowy Fundusz Walutowy (ang. International Monetary Fund, IMF)  to wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych, posiadająca jednak własny statut, strukturę i finanse. IMF został utworzony w 1945 r., ma siedzibę w Waszyngtonie, skupia 187 krajów.

IMF działa w celu wspierania międzynarodowej współpracy walutowej, zapewnienia stabilności finansowej, ułatwienia handlu międzynarodowego, promowania wysokiego poziomu zatrudnienia i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, jak również zmniejszenia ubóstwa na świecie. Zapewnia doradztwo w zakresie polityki i finansowanie państw członkowskich w trudnej sytuacji ekonomicznej, a także współpracuje z krajami rozwijającymi się, by pomóc im w osiągnięciu stabilności i zmniejszeniu ubóstwa. Zapewnia pomoc techniczną i szkolenia pomocne w poprawie zarządzania gospodarką.

Trzeba przyznać, że oficjalnie wszystko gra, ilość pięknych słów jest w sam raz aby nabrać zaufania do tej instytucji. Zobaczmy jednak jak MFW działa.

Wśród ekonomistów pojawiają się opinie, że MFW … myli się ZAWSZE. Mylił się w latach 90. w Argentynie i Brazylii, mylił się w Korei Południowej oraz Tajlandii, mylił w Grecji i Portugalii, pomyli się również i dziś: na Ukrainie. Zawsze te same złe kuracje. Zawsze lekarstwo gorsze od choroby.

W latach 90.  zalecenia MFW tylko pogłębiły kryzys w krajach Azji Południowo-Wschodniej, a w Ameryce Łacińskiej doprowadziły do spektakularnych upadłości. Kuracja zafundowana na południu Europy również pogłębiły tylko kryzys. Jak to możliwe, że jedna z najważniejszych instytucji finansowych świata wciąż popełnia błędy?

Fundusz zwykle żąda, żeby zastosowano restrykcyjną politykę fiskalną: podniesiono podatki i obcięto wydatki w celu uniknięciu wysokiego deficytu publicznego. Próba dostosowania do tych wytycznych polityki budżetowej ma za zwyczaj podwójnie ujemne skutki dla krajów pogrążonych w kryzysie: tam gdzie dostosowano się do wytycznych, skutkiem było pogłębienie recesji przez obniżenie popytu wewnętrznego.

Fundusz zaleca zwykle drakońską kurację odchudzającą, która szybko doprowadza do załamania gospodarczego – w 1998 roku PKB Tajlandii spadł o 10,5 procent. Aby uchronić się przed samobójstwem, Azjaci po dwóch latach złagodzili swoją politykę fiskalną i zaczęli dźwigać się z dołka. Podobna sytuacja powtórzyła się w Argentynie, obecnie z zaleceniami funduszu zmagają się kraje południowej Europy. Warto zauważyć, że kiedy kryzys zawitał do USA Amerykanie postąpili dokładnie odwrotnie niż zaleca zwykle fundusz. Mocno poluzowali politykę fiskalną dlatego dzisiaj są czyści.

MFW po prostu zachowuje się jak wojskowy konował, który na wszystkie schorzenia zaleca jeden środek: ostrą lewatywę. To nie problem politycznego umocowania, ale urzędniczej kultury. Fundusz ma tyle pieniędzy, że z pewnością wyżywi się sam. Odpowiedzialność jego urzędników jest iluzoryczna. W konsekwencji błędnej polityki lat 90. reformy MFW domagali się antyglobaliści. Zostali zignorowani.

Wróćmy jednak do Ukrainy i warunków MFW dla tego kraju. W mediach mętnego nurtu przedstawiane są one zazwyczaj następująco.

Ukrainie potrzebny jest program konsolidacji fiskalnej zakładający cięcia wydatków, w szczególności ograniczenia dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, a także zakresu waloryzacji rent i emerytur.

Fundusz uznał też za pilną potrzebę ukrócenia subsydiów i podniesienia opłat za gaz dla odbiorców krajowych, co – jak zaznaczają analitycy banku – było główną przeszkodą w odblokowaniu programu MFW dla Ukrainy. Grudniowa ocena uznaje też, że kurs hrywny (ustalany przez bank centralny) jest zbyt wysoki, co pogłębia deficyt obrotów bieżących, szkodzi konkurencyjności i uszczupla rezerwy banku centralnego. Fundusz preferuje płynne kursy walut.

Poniżej szczegóły, które wyciekły do wiadomości publicznej dzięki WikiLeaks.

  1. Podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata dla mężczyzn i o 3 lata dla kobiet. Zlikwidowanie prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę i likwidacja zasady liczenia 1 roku pracy jako 2 lat pracy w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia.
  2. Eliminacja instytucji specjalnych świadczeń emerytalnych, które są przeznaczone dla naukowców, urzędników państwowych, kierowników przedsiębiorstw państwowych. Ograniczenie emerytury dla pracujących emerytów. Ustanowienie wieku emerytalnego dla oficerów armii ukraińskiej na poziomie wieku 60 lat.
  3. Podniesienie ceny gazu dla przedsiębiorstw komunalnych o 50% a dla konsumentów prywatnych o 100%. Podniesienie ceny energii elektrycznej o 40%. Doprowadzenie do uwolnienia cen dla miejskich przedsiębiorstw komunalno-mieszkaniowych. Dopuszczenie do wzrostu cen proporcjonalnie do wzrostu cen gazu. Zwiększenie akcyzy na benzynę do 60 Euro.
  4. Znieść ulgi i podwyższyć podatki transportowe o 50%. Nie podwyższać poziomu egzystencji minimum socjalnego a sytuację społeczną równoważyć z dotacji punktowych.
  5. Sprywatyzować wszystkie kopalnie i znieść subsydia i dotacje dla kopalń. Znieść ulgi dla miejskich przedsiębiorstw komunalno-mieszkaniowych. Znieść państwowe wsparcie (dotacje) na bezpłatne posiłki i podręczniki szkolne.
  6. Ograniczyć praktykę uproszczonego opodatkowania. Znieść praktykę ulg na NDS (odpowiednik VAT-tłum.) w obszarach wiejskich. Wprowadzić system opodatkowania NDS (odpowiednik VAT-tłum.) dla aptek i firm farmaceutycznych.
  7. Znieść moratorium na sprzedaż ziemi rolnej. Znieść dotacje dla producentów wieprzowiny i drobiu.
  8. Zmniejszyć ilość ministerstw do 14 (czternastu). Pozostawić tylko jednego wicepremiera. Znieść stanowisko ministra Gabinetu Ministrów. Podporządkować wszystkie państwowe instytucje ministerstwom. Administracja podatkowa, celna, Fundusz Mienia Państwowego, powinny wejść w skład Ministerstwa Finansów.
  9. Ograniczyć nadmierne wynagrodzenia za pracę urzędników państwowych.
  10. Zasiłki dla bezrobotnych powinny być wypłacane wyłącznie po upływie okresu 6 (sześciu) miesięcy pracy. Wynagrodzenie chorobowe na poziomie 70% wynagrodzenia ale nie poniżej socjalnego minimum egzystencji. Zasiłek chorobowy wypłacać dopiero po upływie 3 (trzech) dni chorobowych.

Czy, niektóre warunki nam Polakom nie przypominają czegoś? Zdumiewające, prawda?

źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Fundusz_Walutowy
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706205,1091560-Miedzynarodowy-Fundusz-Walutowy-z-pomoca-dla-Ukrainy.html
http://www.forbes.pl/strategie,kategoria,126,1.html
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706205,1090022-MFW-nalozy-na-Ukraine-trudne-warunki.html

Ukraina – kabała w skali kraju czyli śmierć

 

 

 

Czytaj więcej

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości