Strona główna » piens.pl - Polska i Wiara ma sens » Stracili pracę bo podpadli wiceministrowi zdrowia?
23people.pl

Stracili pracę bo podpadli wiceministrowi zdrowia?

W poniedziałek, 5 maja 2014 r., Mirosław Jeleniewski – wicedyrektor do spraw medycznych mazowieckiego oddziału NFZ – został zwolniony z pracy. Oficjalnym powodem wypowiedzenia umowy była „utrata zaufania do pracownika”. Jest to pierwszy taki powód podany przez NFZ w uzasadnieniu zwolnienia osoby na tym stanowisku.

Nieoficjalnie mówi się, że to zemsta za próbę wyjaśnienia sprawy przyznania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktu opiewającego na kwotę 13,6 mln zł prywatnej klinice Sensor Cliniq, która wcześniej wielokrotnie naruszała procedury i oszukała pacjentów, pobierając opłaty za refundowane przez NFZ usługi medyczne, na kwotę 1,5 mln zł.

Była szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz ostro protestowała przeciwko podpisaniu z tą kliniką kontraktu na 2014 rok. Tym samym przeciwstawiła się wiceministrowi zdrowia Sławomirowi Neumannowi, który kierował do Narodowego Funduszu Zdrowia pisma strofujące urzędników za opieszałość w podejmowaniu decyzji w sprawie podpisaniu wielomilionowego kontraktu z prywatną kliniką. Efekt? – 20 grudnia 2013 zostaje odwołana ze stanowiska. W dwie godziny po jej odwołaniu, NFZ wysyła do promowanej przez Neumanna prywatnej spółki propozycję zawarcia kontraktu.

31 grudnia 2013 r. nowy dyrektor NFZ Adam Twarowski podpisał decyzję przyznającą Sensor Cliniq 13,6 mln zł kontraktu na rok 2014. Zaskakujące jest to, że zrobił to 11 dni po tym, jak umowa już wygasła i wbrew opiniom pracowników MOW NFZ. Ostatecznie placówka pieniądze otrzymała. Podpisano także decyzję zmniejszającą finansowanie dla szpitali powiatowych w Ostrołęce i w Grójcu oraz ograniczono finansowanie stacji dializ, programów chemioterapii i innych. Czyżby po to, aby znaleźć pieniądze dla kliniki?

Tak czy inaczej, Sensor Cliniq, która powinna była stracić kontrakt z NFZ z powodu oszustwa, którego się dopuściła, dostała więcej pieniędzy. Zastanawiający jest lobbing Sławomira Neumanna i korelacja czasowa wydarzeń, wyraźnie się śpieszono. W wyniku przeprowadzonej akcji z pracy wyleciało dwoje sprzeciwiających się podpisaniu kontraktu pracowników NFZ, obcięto fundusze publicznym placówkom medycznym, a kasa poszła do prywatnej kliniki. Skąd tak duże zainteresowanie wiceministra zdrowia jedną z wielu prywatnych klinik? Wypadało by prześledzić powiązania towarzysko-biznesowe pana ministra wówczas wszystko wyjdzie na jaw. Mam nadzieję, że dziennikarze śledczy dotrą do prawdziwego oblicza całej sprawy.

źródła:
http://niewygodne.info.pl/artykul4/01502-Szukal-korupcji-a-w-nagrode-wylecial-z-pracy.htm
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wylecial-z-NFZ-za-tropienie-korupcji-7217031.html

foto: 123people.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!