Strona główna » piens.pl - Polska i Wiara ma sens » Relacja z obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

Relacja z obchodów 70 rocznicy Powstania Warszawskiego

 Godzina 17.00 wybiła. Cała Warszawa zatrzymała się na chwilę. Rozbrzmiały syreny. Kierowcy wcisnęli klaksony. Stolicę rozświetliły czerwone race. 70 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

Powstanie musiało wybuchnąć, nie było innej możliwości. Ludzie mieli naprawdę dosyć życia na kolanach, dosyć kilku lat codziennej, opresyjnej okupacji. Realizowania planów, zdegradowania nas do podludzi. (…) Powstanie to była ulga – Helena Wołłowicz, powstaniec z oddziału „Baszta”.

Na Powązkach miała miejsce salwa honorowa w hołdzie dla uczestników Powstania Warszawskiego. Delegacje rozpoczęły uroczyste składanie wieńców pod pomnikiem Gloria Victis. Kwiaty złożyli Premier i Prezydent, a także po części oficjalnej delegacje prawicy z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezesem Antonim Macierewiczem. Obecni byli także m.inn. Mariusz Błaszczak oraz kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Sasin.

Niektórzy zgromadzeni na Powązkach nie powstrzymali się od gwizdów i haniebnych okrzyków. Wśród tłumu było słychać buczenie, zwłaszcza gdy cześć powstańcom oddawali przedstawiciele władz. Gdy Bronisław Komorowski i Donald Tusk opuszczali okolice pomnika, rozległy się donośne gwizdy i okrzyki, m.in. „złodzieje” i „precz z komuną” Kiedy cmentarz opuszczali weterani, było słychać już tylko pozytywne wołania, takie jak: „cześć i chwała bohaterom!”.

Dla uczczenia pomordowanych powstańców,żołnierzy AK, oraz mieszkańców na Kopcu Powstania Warszawskiego na warszawskim Mokotowie jak co roku zapalono ogień pamięci przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza. Ogień – tradycyjnie zapalany w tym miejscu 1 sierpnia – będzie płonął przez 63 dni – tyle, ile trwały powstańcze walki. Kopiec został usypany z gruzów zniszczonej w 1944 r. Warszawy. Uporządkowano go z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w 2004 r. Na kopcu stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą: 1944

Wieczorem, warszawiacy uczcili pamięć powstania, gromadząc się na Placu Piłsudskiego i śpiewając przez kilka godzin wspólnie z chórem i orkiestrą (nie) Zakazane Piosenki.

Krótki fragment przemówienia z przed 3 lat – generał Zbigniew Ścibor:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!