Strona główna » Zarchiwizowane » Manifestacja w obronie Grzegorza Brauna- Wrocław areszt śledczy

Manifestacja w obronie Grzegorza Brauna- Wrocław areszt śledczy

„Około 150 osób zebrało się w sobotę przed wrocławskim aresztem. Wspierali w ten sposób przebywającego w nim reżysera Grzegorza Brauna. „Hańba!”, „Dzisiaj Braun – jutro ty” – skandowali w przerwach między przemówieniami i patriotycznymi śpiewami” – pisze nawet wrocławska Gazeta Wyborcza. Choć o połowę zaniża liczbę uczestników manifestacji to najwyraźniej jest niemile zaskoczona mobilizacją różnych środowisk antykomunistycznych.

„Przed aresztem zgromadzili się przedstawiciele różnych grup prawicowych, m.in. wiele znanych postaci opozycji z lat ’80, Solidarność Walcząca, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Klub Gazeta Polska i Stowarzyszenie Demokracja USA. „Czołem Grzegorz! Jesteśmy z Tobą!” – takie okrzyki rozbrzmiały w sobotę, 2 sierpnia, przed Aresztem Śledczym we Wrocławiu, gdzie od wtorku jest przetrzymywany reżyser Grzegorz Braun”

– relacjonuje w sieci Internet Ewa Stankiewicz z „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Solidarnych 2010.

„Wśród prowadzących spotkanie wystąpił m.in. Adam Słomka z Solidarności Walczącej i KPN, który za działalność opozycyjną w latach ’80 spędził w więzieniach PRL-u łącznie ponad 2 lata. – Grzesiu jesteśmy z Tobą. Witam Cię serdecznie, bo pewnie nas słyszysz – rozpoczął swoje wystąpienie, w którym zwrócił uwagę na to, że za murami aresztu nie znalazł się żaden z sędziów, którzy skazali na śmierć kilka tysięcy żołnierzy niezłomnych w latach ’40 i ,50, ani żaden z prokuratorów, którzy osądzali opozycjonistów w czasie staniu wojennego, ale właśnie reżyser Grzegorz Braun.

Adam Słomka mówił o tych sędziach i przedstawicielach władzy, którzy pacyfikowali wystąpienia robotników, swoimi decyzjami łamali ludzkie życie, a po 1989 r. robili kariery. Zachęcał do jednoczenia się środowisk prawicowych i interweniowania poprzez protesty, pikiety i inne środki na każdy przejaw niesprawiedliwości. – Wszystkich nas nie zamkniecie”

– pisze Ewa Stankiewicz.

”Na zaimprowizowanej na schodach mównicy pojawili się (…) prof. Tadeusz Marczak z Prawicy Rzeczpospolitej, przewodniczący Wrocławskiego Klubu „Gazety Polskiej” Andrzej Górnik oraz jeden z bliskich przyjaciół Grzegorza Brauna, który twierdził, że osadzony nie ma dostępu do wody pitnej, a dodatkowo utrudnia się mu widzenia z nim. Przemówili także przedstawiciel wrocławskiej Solidarności Walczącej oraz Justyna Helcyk z Obozu Narodowo-Radykalnego i Zygmunt Miernik, który wsławił się tym, że rzucił tortem w sędzinę prowadzącą sprawę Czesława Kiszczaka”

– informuje gazeta Adama Michnika.

Wśród wiecujących był również Paweł Miter, który został zatrzymany za ujawnienie afery z udziałem b. prezesa gdańskiego Sądu Okręgowego sędziego Ryszarda Milewskiego oraz legenda opozycji czasów PRL i lider Solidarności Walczącej dr Kornel Morawiecki.

Grzegorz Braun został uwięziony 29 lipca w związku z protestem wobec łamania prawa do bezstronnego sądu i obrony, w sprawie którą prowadzi wobec niego od kilku lat wymiar sprawiedliwości III RP za rzekome pobicie sześciu funkcjonariuszy policji. Warto dodać, że dokument Brauna „Towarzysz Generał” obejrzał co dziesiąty Polak.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że koalicja rządząca chwiejąca się pod ciężarem licznych afer do więzień wsadza już niepokornych artystów. Tylko jeszcze palenie „nieprawomyślnych” książek i będziemy mieli nowy, aksamitny totalitaryzm według komunistycznego powiedzenia, kto nie z nami …

źródło: http://www.ngopole.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!