Strona główna » piens.pl - Polska i Wiara ma sens » Gminy podnoszą podatek wieczysty – horrendalnie. Pierwszy artykuł z cyklu „na marginesie”

Gminy podnoszą podatek wieczysty – horrendalnie. Pierwszy artykuł z cyklu „na marginesie”

Pragniemy przedstawić Państwu naszą pierwszą analizę z cyklu „na marginesie” różnych publikacji internetowych. Mamy nadzieję, że formuła ta spodoba się Państwu i będzie przez nas z powodzeniem kontynuowana. Dzisiaj bierzemy pod topór artykuł z portalu onet.pl, który opowiada w baśniowym tonie o horrendalnych podwyżkach podatku tzw. „wieczystego”

Zapraszamy!

 

Na marginesie

 

Horror podwyżek dotyka wszystkich – biednych i bogatych, emerytów i przedsiębiorców. 28 stycznia, środa. Demonstracja pod Sejmem – tym razem zebrali się dotknięci drastycznymi podwyżkami użytkownicy wieczyści gruntów. Tłum gęstnieje. Zjawia się telewizja, a także policja, rutynowo spisuje organizatorów. Prosi demonstrantów o przeniesienie się na parking po drugiej stronie Wiejskiej. To nie związkowcy, grzecznie przenoszą się we wskazane miejsce. Nie chcą zadymy.
Tak zaczyna się opowieść na portalu onet.pl w dziale BIZNES – szkoda tylko, że nie nazywa się już działem WIEŚCI Z GRABIEŻY POLSKI

 

O co chodzi tym ludziom? Paweł Z. z podwarszawskiego Nadarzyna, użytkownik 750-metrowej działki, płacił przez wiele lat 70 zł rocznie – teraz gmina łupnęła mu ponad 1600 zł. Barbara T. z ulicy Lea w Krakowie płaciła do tej pory za grunt pod niewielkim mieszkaniem 44, 60 zł – po podwyżce miasto zażądało 472, 29 zł.

– U nas średnia opłata skoczyła o 470 procent – mówi Henryka (…) – Opłata za użytkowanie wieczyste stanowi swoisty ekwiwalent pieniężny za możliwość korzystania z gruntu jednostki samorządu terytorialnego. Uzależniona jest od wartości nieruchomości – wyjaśnia burmistrz warszawskiej dzielnicy Targówek, Sławomir Antonik. – Jeżeli wartość nieruchomości wzrasta, wzrasta też opłata.(…)

Spokojne wyjaśnienie czytelnikom, że zdarzyły się jakieś podwyżki. Żadnych emocji, żadnych słów drakońskie, grabieżcze, robiące z ludzi niewolników.

Dodano nawet definicję prawną tytułu należności. Jak porządnie. Byle przygłaskać czytelnika, zdezorientować jego odczucia.

 

Kosmiczny skok

Kto najbardziej dostanie po kieszeni – to zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszkamy.

– Przy takiej samej, 1000-procentowej podwyżce osoba mieszkająca w wieżowcu zapłaci mniej, niż lokator czteropiętrowego bloku – tłumaczy dr Daniel Alain Korona, prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE. – Dużo więcej zapłaci mieszkaniec domu jednorodzinnego.

– W tej chwili najbardziej cierpią warszawiacy, ale mamy sygnały także z Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta i Poznania, choć tam opłaty są mniejsze niż w Warszawie. W mniejszych miejscowościach problem też występuje – dodaje dr Korona.

Skąd się wzięły te astronomiczne wyceny gruntów? Za operaty szacunkowe płacą gminy, zainteresowane wywindowaniem stawek.(…)

– Przepisy są absurdalne – mówi dr Korona. – Nakazują oszacowanie wartości nieruchomości niezabudowanej tak samo, jak zabudowanej.

Burmistrz Targówka, Sławomir Antonik, zwraca uwagę na drugą stronę medalu: – Samorząd żyje z danin publicznych i podatków. Pieniądze z opłat za użytkowanie wieczyste trafiają do budżetu miasta.

Papka informacji o podwyżce, ze wskazaniem na winnych, czyli na gminy z zapowiedzą eskalacji problemu wg mnie jest niczym innym jak oswajaniem nas wszystkich z tym, że już za chwilę staniemy się zadłużonymi biedakami oddającymi w podskokach wszystko co mamy. A wszystko to w tonie POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO!

Kiedy podwyżki w Prudniku, kiedy w Twojej gminie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!