Strona główna » piens.pl - Korona publikacji » Demonstracja przed domem

Demonstracja przed domem

„Precz z komuną” oraz „Stan wojenny – pamiętamy” – takie hasła podnosiło około 400 osób zgromadzonych w nocy z czwartku na piątek pod domem Wojciecha Jaruzelskiego. Demonstranci  nawoływali do osądzenia działalności człowieka, który 32 lata temu wprowadził w Polsce stan wojenny.

Protestujący odśpiewali również Hymn Polski, „Boże, coś Polskę” czy „Rotę”. Ułożyli również krzyż ze zniczy. W apelu poległych odczytali kilkadziesiąt nazwisk stanu wojennego. W ich intencji została również odmówiona modlitwa. Zgromadzeni apelowali, by komunistycznych dygnitarzy pozbawić odznaczeń państwowych i nie chować w alejach zasłużonych. Demonstracja trwała mniej więcej kilkadziesiąt minut. Jaruzelski – by tradycji stało się zadość – kilka dni wcześniej znalazł się w szpitalu.

Z kolei ulicami Gdańska przeszedł w czwartek przemarsz zmierzający pod Pomnik Poległych Stoczniowców. – Stan wojenny był aktem tchórzostwa upadającego systemu komunistycznego i personalnie komunistów z Wojciechem Jaruzelskim na czele. Dziś mamy narastającą okupację kłamstwa, które nas zniewala. Jedyne rozwiązanie to wejście na drogę prawdy i dawanie jej świadectwa w codziennym naszym życiu – powiedział Stanisław Fudakowski, przewodniczący komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej 13 grudnia 1981 r. Uczestnicy przemarszu nieśli ze sobą transparenty m.in. z napisem: „Precz z komuną. Norymberga dla komuny”. Marsz poprzedziła modlitwa na Targu Siennym, gdzie 17 grudnia 1981 r. zginął postrzelony podczas demonstracji przeciwko stanowi wojennemu dwudziestoletni Antoni Browarczyk.

Przed północną pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców odczytano apel poległych, zorganizowany przez środowiska niepodległościowe z Gdańska

Instytut Pamięci Narodowej w 32 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. Już 12 grudnia 2013 r. o godz. 17:00 na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pojawiło się symboliczne Światło Wolności. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia o 19.30 świeczkę w oknie. Wydarzenie nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II.

32 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób, internowanych zostało ponad 10 tysięcy osób w blisko 50 ośrodkach w całym kraju. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej „Solidarności”, czy działalność antykomunistyczną.

źródło : http://www.pch24.pl/demonstranci-pod-domem-jaruzelskiego,19824,i.html#ixzz2nLm3ka9e

fot.Grazyna Myslinska/FORUM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!